Kutu Gündem
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kutu Gündem

Kutu Gündem - Siyasi ve Politik Meseleler

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Bilgisayar yığarak eğitim kalitesini yükseltiklerini savunanlara yanıt...

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Bilgisayar yığarak eğitim kalitesini yükseltiklerini savunanlara yanıt... Empty
MesajKonu: Bilgisayar yığarak eğitim kalitesini yükseltiklerini savunanlara yanıt...   Bilgisayar yığarak eğitim kalitesini yükseltiklerini savunanlara yanıt... EmptyC.tesi Kas. 27, 2010 3:22 pm

Bilgisayar yığarak eğitim kalitesini yükseltiklerini savunanlara yanıt... Yokluktan_birlestirilmis_siniflar

Kocaeli’nin 6 ilçesinin merkezlerine yakın köylerdeki bazı okullarda, öğretmen ve derslik yetersizliği yüzünden birleştirilmiş sınıflarda eğitim ve öğretim yapılıyor.
İzmit, Körfez, Karamürsel, Dilovası, Gebze, Başiskele ilçelerinin merkezine yakın 14 ilköğretim okulunda, fiziki yetersizlik ve öğretmen yokluğu yüzünden 5 sınıfın öğrencileri aynı sıralarda tek öğretmenle ders yapıyor.
Her şeye rağmen
Başbakan “Millete efendilik yoktur, hizmet vardır. Kentli-köylü ayırımı yapmadan herkese eşit eğitim” derken, Milli Eğitim Bakanı, öğretmensiz sınıf kalmayacağını söylerken, Kocaeli Valisi, eğitimde kaliteyi arttırmak için sınıfların 30’ar kişiyle sınırlandırılacağı sözü verirken, İzmit’in Balören ve Arızlı Kulfallı, Körfez’in Alihocalar, Karamürsel’in Akçat ve Karapınar, Gebze’nin Ovacık, Mudarlı ve Kadılı, Kandıra’nın Bağırganlı ve Taşanbar, Başiskele’nin Yukarı Doğantepe Köyü İlköğretim okulları, Dilovası Yıldız Mahallesi İlköğretim Okulu, KEV Turgut Özal ve Özbey İlköğretim Okulları’nın yaşadığı tablo, tüm söylenenleri tekzip ediyor. Çünkü, bu okullardaki 5 sınıfın öğrencileri aynı sıralarda tek öğretmenle ders yapıyor.
Eğitim ayıbı
Öğretmen, aynı dershanede birinci sınıflara alfabeyi öğretirken, diğer sınıf öğrencileri ya ödevle, ya soba yakmakla meşgul oluyor ya da boş kalıyor. Beşinci sınıflar tahtada matematik problemi çözerken diğer öğrenciler oturdukları yerden büyüklerini seyretmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla, bazı okullardaki öğrenciler günde 6, haftada 30 saat ders görürken, “birleştirilmiş sınıf”ta okuyan çocuklar günde 2 ya da 3 haftada 10 ya da 15 saat ders görüyor. Bu ayıbın devamı olarak da, “birleştirilmiş sınıf”ta okuyan köy çocukları, 6-7-8. sınıfları taşımalı sistemden yararlanarak en yakın köy okulunda okumak zorunda kalacak. Çünkü, mevzuat öyle.
Okul öncesi eğitim köylerde yok
Taşımalı eğitimle köylerde okulların kapısına kilit vuruldu, öğretmenin misyonunu köy imamı üstlendi. Anayasa, “Kimse eğitim ve öğretim haklarından yoksun bırakılamaz. İlköğretim zorunludur” diyor ama köy çocukları, hem okul çağında hem de okul öncesi çağda kaderiyle baş başa bırakılıyor. Okul dönemi gelen çocuklar “taşımalı eğitim” ya da “birleştirilmiş sınıf”ta da olsa okulla, öğretmenle tanışırken, daha küçük çocuklar zorunlu olan “okul öncesi eğitim”den mahrum. Kent merkezlerindeki yaşıtları modern okullarda, deneyimli öğretmenlerden eğitim alırken, onlar okul ve öğretmen olmadığı için sokakta oynuyor.
http://kutugundem.yetkinforum.com

Bilgisayar yığarak eğitim kalitesini yükseltiklerini savunanlara yanıt...
1 sayfadaki 1 sayfası