Kutu Gündem
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kutu Gündem

Kutu Gündem - Siyasi ve Politik Meseleler

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

İTÜ'lülerin hapis cezasına tepkisi eylem oldu

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

İTÜ'lülerin hapis cezasına tepkisi eylem oldu Empty
MesajKonu: İTÜ'lülerin hapis cezasına tepkisi eylem oldu   İTÜ'lülerin hapis cezasına tepkisi eylem oldu EmptyPerş. Kas. 25, 2010 11:24 pm

İTÜ'lülerin hapis cezasına tepkisi eylem oldu Itululerin

Erdoğan'a karşı basın açıklaması yaptıkları için hapis cezası alan İTÜ'lülerin karara yanıtı 'eylem' oldu.
İTÜ’de başbakanı protesto ettikleri için 1 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edilen 18 üniversiteliye destek için başbakanın 2008’de protesto edildiği yerde eylem yapıldı.
sendika.org'un haberine göre İTÜ'lüler eylemde "Üniversiteliler zorbalığa, baskıya, AKP’ye teslim olmayacak" pankartı taşıyan üniversiteliler "15 ay cezanız vız gelir vız!", "Ferman Tayyip’in üniversiteler bizimdir", "Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek", "AKP defol üniversiteler bizimdir", "Cezalar yetmez asın bizi", "Gençliğin isyanı yargılanamaz" sloganları attı.
Aydın ve sanatçılarında destek verdiği eyleme TMMOB İKK, MMO İstanbul Şube Başkanı İlter Çelik, TTB, Halkevleri, DİSK Sine-Sen de desteklerini açıkladı. Sanatçı Tolga Sağ ve Pınar Sağ, kısa birer açıklama yaptı.

Öğretim üyeleri de destek verdi

Bu cezalara sessiz kalmayan akademisyenlerde öğrencilerini yalnız bırakmadılar. Öğretim görevlileri adına bir açıklama yapan İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Erzan "Düşünce üretimi ve ifadesi demokratik bir hak ve yükümlülüktür. Bu hak, temelinde bağımsız ve özgür düşünce üretiminin yattığı üniversitede de olmazsa olmaz bir koşuldur. Bu nedenle İTÜ öğretim elemanları olarak, üniversiteye polis çağrılması, üniversite içinde polisin öğrencilere müdahale etmesi, öğrencilerin gözaltına alınması ve başlatılan adli süreç sonucunda hapis cezası ve para cezasına çarptırılmasının, demokratik hak ve özgürlüklerin kullanılması önünde ciddi bir engel oluşturduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.
Çocuğumun sonuna kadar arkasındayım
Eğitim-Sen Üniversiteler Şubesi temsilcisi de hapis cezası alan üniversitelilerin arkasında olduklarını belirttiler. Ardından konuşma yapan öğrenci velisi Ferdane Kösedağı “Ben bundan sonra bu çocukların hepsinin annesiyim. Elbette bir anne olarak duruma şaşırdım ve üzüldüm. Ama çocuğumun ne yaptığını düşündüğümde verilen cezanın haksız olduğunu düşünüyorum. Harç paraları ve kira paraları, ulaşım masrafları o kadar çok ki bunun hesabını elbette ki bu ülkenin başbakanından soracaklardı. Onların hepsinin sonuna kadar arkalarındayım“ dedi.
Rektörden eyleme mesaj
İTÜ Rektörü Muhammed Şahin de İTÜ Basın danışmanı aracılığıyla eyleme destek verdiğini ancak annesinin vefatı nedeniyle şehir dışında olduğu nedeniyle katılamadığını belirtti.
Bir daha gelse yine aynısını yaparız
Üniversiteliler adına konuşma yapan Neval Kösedağı ise; Cezaların vız geldiğini belirterek üniversitelilerin AKP’ye meydan okuduğunu söyledi. “Bugün yine gelseniz yine aynısını yaparız” diyen Kösedağı üniversiteyi AKP’ye teslim etmeyeceklerini ifade etti. AKP’nin bu kadar şiddetli saldırmasının nedeninin belli olduğunu söyleyen Kösedağu “Yumurtalarıyla üniversitelerine geldiklerine pişman eden, en son 6 Kasım’da Ankara’da AKP’ye meydan okuyan binlerce üniversiteliden korkuyorlar. Ancak biz üniversiteliler AKP’nin tüm zorbalıklarına, baskısına rağmen AKP’nin üniversitelerimizi arka bahçesi yapmasına izin vermeyeceğiz” dedi.
http://kutugundem.yetkinforum.com

İTÜ'lülerin hapis cezasına tepkisi eylem oldu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Başbakan’ı protesto eden 18 İTÜ’lüye hapis!
» İRAN İKNA OLDU MU?
» Acı Bilanço: 9 günde 147 kişi öldü
» HALUK KIRCI KÖŞE YAZARI OLDU
» ZİRVENİN GALİBİ GERÇEKTE KİM OLDU?- Hüseyin Vodinalı